Monday, November 29, 2010

شرایط کار در قبرس

برخی از سوالاتی که فراوان پرسیده می شوند درباره شرایط کار در قبرس هستند. من برخی از این سوالات را در اینجا پاسخ می دهم و خوشحال می شوم اگر سوال خاص شما را هم بدانم و بیشتر خوشحال می شوم اگر بتوانم پاسخی به آن بدهم:
آیا اصولا قبرس برای کار کردن مقصد مناسبی است؟
قبرس کشور مناسبی برای مشاغل توریستی و تجاری است
به نظر من این مهم ترین سوالی است که باید پرسیده شود. و شاید سخت ترین سوال نیز باشد. بگذارید صادقانه بگویم، قبرس کشور کوچکی است که قطعا برای مشاغل بسیاری جای مناسبی نیست. شما نمی توانید و نباید این کشور را با کانادا، استرالیا و یا حتی ایران مقایسه کنید. این کشورها مساحت بسیار، گوناگونی طبیعت بیشتر، جمعیت بسیار بیشتر و تنوع مشاغل بیشتری دارند. شاید شما بگویید در ایران فرصت های کاری کم است یا در کانادا بیکاری در مرز 10 درصد است در حالیکه در قبرس حدود 3.5 درصد است. با وجود اینکه حرف شما درست است ولی بازهم نمی توان نتیجه گرفت که قبرس مقصد درستی برای هر کار باشد. برای مثال اگر شما مهندس معدن، صنعتگر و تولیدکننده کالاهای صنعتی، خلبان، جراح متخصص و یا راننده تریلی باشید، قطعا کانادا، آمریکا و یا استرالیا و حتی ایران برای شما شرایط کاری بیشتری مهیاست.
چراکه قبرس کشور صنعتی نیست و تولیدکننده و صنعتگر در آن کمتر فرصت شغلی دارد، معدن ندارد، خطوط هواپیمایی محدودی دارد، شرایط شروع به کار جراح و پزشک های متخصص کمی سخت و زمانبر است (پزشکان عمومی راحت ترند) و قطعا حجم حمل و نقل باری بین شهرها در آن بسیار کمتر از سایر کشورهاست.
قبرس در سال 2010 یک میلیون و یکصد هزار نفر جمعیت داشته است و مساحت 9100 کیلومتر مربعی آن نیز حکایت از ظرفیت محدودش دارد.
پس قبرس برای چه کارهایی مناسب است؟
 1. قبرس با داشتن 6 میلیون مسافر توریست در سال که عمدتا از اروپا هستند، بهترین محل برای مشاغل توریستی است. هتل داری، رستوران، مراکز تفریحی، اجاره خانه و ماشین و غیره، آژانس مسافرتی، ورزشهای دریایی، فروشگاه های توریستی، صرافی های بین المللی و بسیاری مشاغل دیگر که در ارتباط با توریسم و گردشگری باشند. قبرس بهشتی برای این کار هاست.
 2. قبرس با داشتن بزرگترین بندر ترانزیت کالا در مدیترانه یعنی لیماسول، محل مناسبی برای شرکت های تجارتی و صادرات و واردات است. این شرکت ها با شرایط آسان راه اندازی و هزینه های پایین ثبت و مالیات بسیار پایین، بستر تجاری مناسبی برای یک شرکت متوسط یا بزرگ اقتصادی هستند.
 3. کشاورزی و دامپروری در زمینه هایی مانند جو، زیتون، سیب زمینی و مرغ و خوک و گوساله در کشور قبرس حمایت می شوند و رونق خوبی دارند. دولت قبرس نیز از این مشاغل استقبال می کند. کلا در اروپا مشاغلی که اشتغال ایجاد می کنند بسیار مورد حمایت دولت قرار می گیرند.
 4. ساخت و ساز املاک و پروژه های ساختمانی نیز رونق خوبی در قبرس دارند. ولی بسیار مهم است که این کار در سطح کوچکی نباشد، یعنی پروژه های کوچک شانس کمتری برای موفقیت دارند. ساخت و ساز در زمینه های توریستی مانند هتل و مراکز تفریحی و غیره نیز که البته سرمایه بیشتری می طلبند بسیار مثمر ثمر هستند. شرکت کلنتیس ساوا که یکی از بزرگترین شرکت های ساختمانی در قبرس است آماده همکاری در پروژه های متوسط و بزرگ در این حوزه ها را دارد.
 5. مشاغل خدمات مالی یکی از بهترین و پر کشش ترین کارهای در قبرس هستند. مشاغلی مانند حسابداری و موسسات حسابداری، حقوق تجارت و موسسات مالی مانند بروکر های فارکس و غیره. مالیات پایین یکی از دلایل رغبت این مشاغل به کشور قبرس هستند. در قبرس شما تنها 10 درصد سود خالص اعلام شده خود را مالیات بر درآمد می دهید که تقریبا نصف ایران و یک چهارم انگلستان است.
 6. خدمات تجاری مانند ترخیص، حمل و نقل بین المللی و بیمه و موارد مشابه آن نیز در قبرس بسیار می توانند موفق باشند
قطعا کارهای بیشتری نیز در این کشور مناسب رشد هستند. موارد بالا صرفا اطلاعات شخصی بنده می باشند.
چگونه می توان اجازه کار در قبرس گرفت؟
دو گونه مجوز کار می توان برای کار در قبرس درنظر گرفت: اول مجوز کسب و کار، دوم مجوز کار استخدامی.
برای کسی که به طور قانونی اجازه اقامت در قبرس را داشته باشد اولی به صورت خودکار صادر می شود. یعنی کسی که خانه ای می خرد و یا با یک قبرسی ازواج می کند. در مورد دوم باید بگویم، به صورت کلی، قوانین اخذ اقامت و اجازه کار مستقل از خرید ملک می باشند و شما با داشتن یک ملک در قبرس اجازه کار به صورت استخدامی در این کشور را نخواهید داشت. ولیکن چنانچه شما شرایط لازم به منظور کسب اقامت قبرس را دارا باشید می توانبد به کمک قوانین حاکم بر کشور قبرس در خصوص اقامت و اجازه کار، مجوز کار در قبرس را کسب نمایید. ضمن اینکه در این حالت شما نیاز به آشنایی کامل به زبان انگلیسی و ارایه و ترجمه مدارک تحصیلی و سوابق کاری موثق خواهید داشت.
قوانین اقامت و اجازه کار در قبرس 
مجوز اقامت و  کار در اروپا توسط کشورهای اروپایی به افراد خارجی (غیر اروپایی) داده می شود. گرفتن اقامت موقت و دائم در اروپا همانند سایر کشورها در سراسر جهان، تابع یک سری مقررات و ضوابط است که با رعایت آنها می توان اقدام به اخذ اقامت نمود. چنانچه فردی اقامت موقت اروپا را کسب نماید، به شرط دارا بودن شرایط لازم می تواند این اقامت را تمدید نماید و پس از سه سال موفق به کسب اقامت دائم قبرس گردد. افرادی که اقامت دائم را از این طریق کسب نمایند مجاز هستند تا برای دریافت پاسپورت اروپایی خود اقدام نمایند که البته این امر مستلزم طی شدن زمانی حدود پنج سال پس از گرفتن اقامت دائم می باشد.
قوانین اقامت در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شنگن تا حد زیادی با یکدیگر مشابه هستند و داشتن اقامت هر یک از آنها، تمام حقوق مرتبط با یک فرد مقیم اروپا را برای شما به همراه خواهد آورد.
شرکت کلنتیس ساوا در این موارد نیز می تواند به مشتریان خود کمک نماید.
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • Furl
 • Reddit
 • StumbleUpon
 • Donbaleh
 • Technorati
 • Balatarin
 • twitthis

0 پیشنهاد:

 
شرکت کلنتیس ساوا کلاه بردار و غیرقابل اعتماد است. مراقب باشید.